Upadłość konsumencka to proces, który pozwala na uwolnienie się od długów jednocześnie będąc szansą na nowy start. Oddłużenie można uzyskać nawet nie posiadając majątku, wykorzystując m.in. plan spłaty roszczeń wierzycieli. Natomiast wiele wątpliwości wśród dłużników budzi kwestia związana z egzekucją komorniczą. Czy możliwe jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej, mając komornika? Czym różnią się od siebie oba postępowania? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Z pozoru procedury związane z upadłością konsumencką oraz egzekucją komorniczą mogą wydawać tożsame. W obu przypadkach zarówno syndyk, jak i komornik zajmują się przejęciem składników majątku osoby zadłużonej w zamiarze realizacji spłaty planu wierzycieli. W praktyce jednak cel, przebieg i konsekwencje prawne tych dwóch procesów są różne. Do najważniejszych różnic należy:
Zasadniczo komornik zajmuje się całością postępowania na rzecz wierzyciela, który zgłosił sprawę do sądu rejonowego. Do jego głównych obowiązków należy m.in. egzekwowanie należności od zadłużonego podmiotu, będąc na bieżąco kontrolowanym przez sąd. Z uwagi na to posiada on możliwość przejęcia np. wynagrodzenia uzyskanego w pracy lub pobieranej emerytury, które zasilają rachunek bankowy dłużnika. Ponadto może również zabezpieczyć pojazd lub mieszkanie w celu przeznaczenia dóbr na licytację. Co ważne, komornik zajmuje się dochodzeniem długu wyłącznie w imieniu jednego wierzyciela.
Syndyk natomiast prowadzi działalność z upoważnienia sądu upadłościowego. Do jego zadań należy w głównej mierze realizacja planu spłaty wierzycieli. Dodatkowo przeprowadza również licytację majątku dłużnika, tym samym zarządzając jego zasobami finansowymi w taki sposób, aby możliwie jak najszybciej udało mu się uwolnić od długów.
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej przez sąd wszelkie bieżące egzekucje komornicze zostają zamknięte. Od tego momentu komornik nie ma prawa do przejmowania zarówno honorarium, jak i majątku upadłego. Wszystkie posiadane przez dłużnika aktywa stają się tzw. masą upadłościową. Ze względu na to od teraz to syndyk będzie odpowiedzialny za licytację składników majątku i realizację planu spłaty zadłużenia. W przypadku, gdy komornikowi udało się wcześniej uzyskać środki pochodzące np. z licytacji które jeszcze nie zostały przekazane wierzycielowi – przekazuje je syndykowi. Upadłość konsumencka powoduje zawieszenie wzrostu odsetek.
Wbrew pozorom, mimo iż celem obu instytucji jest spłata zadłużenia nagromadzonego przez dłużnika, to ogłoszenie upadłości konsumenckiej dość znacznie różni się od egzekucji komorniczej. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie – skontaktuj się ze mną. Umówimy spotkanie, a ja postaram się udzielić Ci odpowiedzi na Twoje pytania. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.
Autor: Kamil Grzegorczyk