Układ konsumencki to narzędzie prawne, które ułatwia konsumentom zawarcie porozumienia z wierzycielami w celu spłaty zadłużenia. Proces ten stanowi skuteczną alternatywę dla ogłoszenia upadłości konsumenckiej, gdyż pozwala on dłużnikowi na uiszczenie zobowiązań finansowych poprzez rozłożenie ich na raty. Dotychczas możliwość ta była dostępna jedynie dla przedsiębiorców. Jednak od 2020 lista uprawnionych podmiotów została poszerzona o osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Na czym to polega? Kto może zawrzeć układ konsumencki i na jakich zasadach? Dowiesz się właśnie w tym artykule.
Zgodnie z treścią art. 491 Prawa upadłościowego konsument dysponujący statusem osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, a stała się niewypłacalna – ma możliwość złożenia wniosku o zawarcie układu konsumenckiego. Niewypłacalność oznacza, że dłużnik ze względu na jego obecną sytuację życiową, nie jest w stanie dokonać terminowej spłaty nagromadzonych dotychczas zobowiązań. Jednocześnie nie istnieją żadne przesłanki, mogące wskazywać na ewentualną zmianę takiego stanu rzeczy. Rozwiązanie to zostało stworzone z myślą o osobach, które popadły w zadłużenia, ale nadal pozostają aktywne zawodowo, posiadając przy tym stałe źródło dochodów. W celu wszczęcia procedury postępowania układowego konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku do sądu.
W pierwszej kolejności dokument należy złożyć za pomocą odpowiedniego formularza urzędowego do właściwego sądu upadłościowego. W treści wniosku powinny znaleźć się informacje dotyczące m.in.:
Zadłużony składając wniosek, zobligowany jest także do uiszczenia zaliczki na wydatki związane ze wszczęciem postępowania układowego. Wysokość opłaty wynosi tyle, co przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, bez uwzględnienia wpłat z tytułu nagród z zysku w III kwartale roku. Obecnie jest to około 6 000 zł.
Propozycje układowe zawierane w trakcie konsumenckiego postępowania układowego związane są najczęściej ze zmianą, bądź wydłużeniem terminów na uiszczenie zobowiązań przez dłużnika. Mogą dotyczyć one również kwestii rozłożenia zadłużenia na raty lub jego redukcji. Dokonując tych ustaleń, należy mieć na uwadze, aby w pierwszej kolejności warunki spłaty były dogodne przede wszystkim dla konsumenta, gdyż w założeniu mają one na celu pomóc mu w ich sfinansowaniu. W przypadku wierzycieli zawarcie układu musi stanowić korzystną alternatywę dla ewentualnego ogłoszenia upadłości przez zadłużonego.
Układ konsumencki w przeciwieństwie do upadłości konsumenckiej umożliwia zadłużonemu zachowanie co najmniej połowy dotychczas zgromadzonego majątku. Zawarcie porozumienia w postępowaniu układowym niesie korzyści zarówno dla dłużnika, jak i jego wierzycieli. Jednak każdy przypadek jest inny, dlatego kwestia ta wymaga indywidualnego podejścia. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek pytania w tym zakresie – skontaktuj się ze mną. Umówimy spotkanie i wspólnie opracujemy strategię działania. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.
Autor: Kamil Grzegorczyk