Upadłość konsumencka to jeden z częstych środków wykorzystywanych przez dłużników w celu oddłużenia. Ogłoszenie upadłości firmy stosowane jest przez osoby niewypłacalne, które w związku z zobowiązaniami finansowymi musieli zdecydować się na bankructwo konsumenckie. Całość ich majątku ulega spieniężeniu i przeznaczana jest na rzecz spłaty wierzycieli. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy nie posiadasz dóbr, które można by spieniężyć? Czy istnieje możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej bez majątku? Dowiesz się w tym artykule!
W ostatnim czasie moi klienci pytają mnie, czy mogą ogłosić upadłość konsumencką w sytuacji, gdy nie nie dysponują żadnym majątkiem. Część z nich nie posiada funduszy w ogóle, bowiem nie zdążyli zadbać o stan majątkowy, który umożliwiłby pokrycie chociażby niezbędnych rachunków. Z kolei inni, którym udało się zgromadzić pewien kapitał, zostali objęci egzekucją komorniczą.
Odpowiedź w tej sytuacji brzmi: tak, można ogłosić upadłość konsumencką, nie posiadając żadnego majątku. Brak funduszy nie jest bowiem przesłanką wykluczającą. Wobec tego, jeżeli nie znajdujesz się w posiadaniu innych wartościowych dóbr jak nieruchomości lub papiery wartościowe, nie stanowi to przeszkody w ogłoszeniu bankructwa konsumenckiego.
Do niedawna do ogłoszenia o upadłości uprawnione były wyłącznie firmy. Obecnie wraz z nowelizacją Prawa upadłościowego możliwość złożenia wniosku o niewypłacalności mają również osoby fizyczne. Jakie zatem należy spełniać warunki w związku z upadłością konsumencką bez majątku? Po pierwsze dłużnik musi być niewypłacalny – od minimalnie 3 miesięcy zalega ze spłatą długów wobec swoich wierzycieli. Po drugie dysponuje statusem osoby fizycznej, czyli nie prowadzi działalności gospodarczej.
W sytuacji, gdy spełniasz wyżej wymienione wymogi – masz prawo do złożenia wniosku o upadłość konsumencką. Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zostać sporządzony precyzyjnie, gdyż wszelkie braki formalne mogą skutkować wydłużeniem całej procedury. Wobec tego warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika.
Od czasu złożenia wniosku o upadłość konsumencką do momentu wysłania przez sąd postanowienia mija relatywnie niewielki okres czasu. Co do zasady są to 3 miesiące. W dalszej kolejności sprawą zajmuje się syndyk. Jego zadaniem jest przygotowanie listy wierzycieli upadłego podmiotu. Całość majątku dłużnika przejmuje syndyk, który zajmuje się jego spieniężeniem, a z uzyskanych środków spłaca wierzycieli.
Natomiast sytuację, w której nie dysponujesz żadnym majątkiem, można uznać wręcz za dużo korzystniejszą. Dlaczego? W momencie, gdy nie posiadasz odpowiednich środków, które mogłyby zostać przejęte przez syndyka – postępowanie upadłościowe zakończy się o wiele szybciej. W praktyce wierzyciele nie będą wynagrodzeni, jednak mogą pokładać nadzieję na odzyskanie części należności za pośrednictwem planu spłaty. Natomiast w sytuacji, gdy Twój status finansowy nie będzie w przyszłości pozwalać Ci na dokonywanie żadnych płatności – zostaniesz oddłużony. Takie okoliczności mają również wpływ na wysokość kosztów postępowania upadłościowego.
Wielu moich klientów zgłasza się do mnie z wątpliwościami co do możliwości ogłoszenia bankructwa konsumenckiego, gdyż nie dysponują praktycznie żadnym większym majątkiem. Jak się okazuje – nie zdają sobie sprawy, że postępowanie upadłościowe w ich przypadku jest o wiele korzystniejsze i przebiega znacznie szybciej. Mają oni możliwość całkowitego oddłużenia lub umorzenia zobowiązań bez planu spłaty. Masz pytania w tym zakresie? – skontaktuj się ze mną! Umówimy spotkanie, a ja zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu!
Autor: Kamil Grzegorczyk