Ogłoszenie upadłości konsumenckiej niewątpliwie ma wpływ na sytuację finansową małżeństwa. Wynika to z faktu, że w czasie rozprawy syndyk przejmuje całość dotychczas zgromadzonego przez dłużnika majątku. Natomiast zgodnie z treścią przepisów Prawa Upadłościowego – wraz z dniem ogłoszenia upadłości między stronami powstaje rozdzielność majątkowa. Wobec tego, czy wspólny dobytek należy doliczyć do masy upadłościowej? Jakie prawa przysługują małżonkowi upadłego? Dowiesz się właśnie w tym artykule.
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego para zawierając związek małżeński, tworzy tym samym wspólność majątkową. Jednak dzięki umowie majątkowej, sporządzonej u notariusza – kwestia przynależności dobytku może ulec rozszerzeniu, ograniczeniu lub zupełnemu wyłączeniu. Istnieje również możliwość ustanowienia rozdzielności, przy jednoczesnej zgodzie zobowiązującej do wpłacania wyznaczonej sumy pieniężnej w ramach małżeństwa. Natomiast intercyza powoduje całkowitą podzielność majątku między małżonkami, mimo pozostawania w relacji.
Wedle przepisów Prawa Upadłościowego wraz z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej między małżeństwem dochodzi do rozdzielności majątkowej. Jednak regulacje te nie odnoszą się wyłącznie do przypadków, w których małżonkowie wspólnie dysponowali majątkiem. Wówczas w takiej sytuacji dobytek obu stron zaliczany jest do masy upadłościowej, a jego rozdzielenie nie będzie możliwe. Natomiast istnieje w tym zakresie pewien wyjątek. W skład wspomnianej masy upadłości nie mogą wchodzić przedmioty, służące partnerowi osoby dłużnika do prowadzenia działalności gospodarczej, bądź zawodowej. Co ważne, kwestia ta nie dotyczy obiektów, które zostały przez strony nabyte i zaliczone do wspólnego dobytku w czasie 2 lat liczonych od dnia złożenia wniosku o ogłoszeniu bankructwa.
W praktyce ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez małżonka ma znaczny wpływ na sytuację finansową obydwu stron, mimo że w teorii wyłącznie jeden z nich ponosi odpowiedzialność za powstałe długi. Jednak zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami partner dłużnika ma prawo do dochodzenia w trakcie postępowania upadłościowego należności w ramach współdzielonego majątku. Wynika to z faktu, że dysponuje on takimi samymi prawami, jak inni wierzyciele. Natomiast wierzytelność ta musi zostać przedstawiona syndykowi. W przypadku, gdy oboje z partnerów odpowiedzialni są za powstałe zadłużenie, wchodzące w skład masy upadłościowej – nie istnieje możliwość wykorzystania takiego uprawnienia.
Wspólność majątkowa przy upadłości konsumenckiej może ulec rozdzieleniu również przy zasądzeniu rozwodu lub separacji. Możliwe będzie to wyłącznie w przypadku, gdy wspomniane instytucje zostały orzeczone za pośrednictwem organów sądowych w czasie jednego roku przed dniem dostarczenia wniosku o ogłoszeniu upadłości. Natomiast, jeśli roszczenie to wysunięto później – całość dotychczas wspólnie zgromadzonego majątku przejmie syndyk. Wyjątek stanowi jednak sytuacja, w której rozwód lub separacja nastąpiły nie mniej niż dwa lata przed bankructwem.
Decyzja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej powinna stanowić wyłącznie ostateczność w sytuacji wykorzystania wszystkich możliwych środków w kwestii zapobiegania bankructwa. Każdy biznes jest inny, dlatego do sprawy należy podejść w sposób indywidualny. Niejednokrotnie może okazać się, że w Twoim przypadku nie będzie to korzystne rozwiązanie. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek pytania w tym zakresie – skontaktuj się ze mną. Umówimy spotkanie i wspólnie opracujemy strategię działania. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.
Autor: Kamil Grzegorczyk