Upadłość konsumencka jest formalnym procesem prawnym, w którym dłużnik, czyli osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, może uzyskać ochronę przed wierzycielami i rozwiązać swoje problemy finansowe. Ogłosić upadłość konsumencką w Polsce mają możliwość również osoby, mieszkające poza granicami państwa. Jednak w takim przypadku całość postępowania upadłościowego zasadniczo bywa nieco bardziej skomplikowana. Jak uzyskać oddłużenie w Polsce przebywając jednocześnie za granicą? Dowiesz się właśnie w tym artykule.
Obecnie mieszkanie za granicą nie stanowi przeszkody w kwestii ogłoszenia upadłości konsumenckiej w Polsce. Wedle obowiązujących regulacji możesz to zrobić w trzech przypadkach:
Ogłoszenie upadłości jest możliwe tylko wtedy, gdy jesteś niewypłacalny. Dlatego też, jeśli praca za granicą będzie mieć pozytywny wpływ na Twoją sytuację finansową, sąd może zmodyfikować plan spłaty zobowiązań i nakazać szybszą spłatę wierzycieli.
Wedle treści Ustawy Prawo upadłościowe wszelkie zgłoszenia dotyczące ogłoszenia upadłości konsumenckiej rozpoznawane są przez sąd zależny od Twojego miejsca pobytu lub prowadzonej działalności gospodarczej. Wobec tego w sytuacji, gdy tymczasowo pracujesz za granicą, a np. w Polsce rozliczasz się z obowiązku podatkowego – wniosek o rozpoczęcie procesu upadłościowego możesz złożyć w RP. W kolejnym przypadku, jeśli na stałe przebywasz poza granicami państwa, ale całość Twojego majątku znajduje się na terenie Polski, to również nadal posiadasz możliwość odwołania się do polskiego sądu.
W czasie postępowania upadłościowego cały Twój dotychczas zgromadzony majątek zostanie uwzględniony do masy upadłościowej, która będzie przeznaczona na spłatę długów. W jej skład wchodzi również połowa Twoich dochodów osiąganych z pracy za granicą. Należy tutaj jednak pamiętać, że w celu ogłoszenia upadłości konsumenckiej niezbędne jest udowodnienie przed sądem, że dysponujesz statusem osoby niewypłacalnej i nie masz możliwości uiszczenia zobowiązań nawet za pomocą środków pochodzących z zagranicznego wynagrodzenia. Co ważne, nie zaniżaj wysokości zarobków. Ukrycie przed syndykiem składników własności może skutkować umorzeniem procesu upadłości konsumenckiej.
Proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej może trwać kilka miesięcy i wymagać Twojego udziału jako dłużnika w kilku rozprawach sądowych. Warto pamiętać, że rozpoczęcie postępowania upadłościowego powinno stanowić ostateczność w przypadku, gdy wszystkie inne, możliwe sposoby spłaty długów zawiodły. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek pytania w tym zakresie – skontaktuj się ze mną. Umówimy spotkanie i wspólnie doprecyzujemy niezbędne szczegóły. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.
Autor: Kamil Grzegorczyk